حکايت مهديه‌سازي که کافه‌ها را کتابخانه کرد

ارتباط با ما درباره ما شهيد کافي دريافت فرم ها خبرهاي تصويري آرشيو اخبار مهديه هاي سراسر کشور صفحه اصلي

يااباصالح المهدي(عج)

        اخبار استان مازندران
هفتمين همايش مديران مهديه هاي استان مازندران برگزار شد
ششمين گردهمايي مديران و مسئولين مهديه هاي استان مازندران
راه اندازي شبکه مجازي تلگرام با عنوان مجمع مهديه هاي سراسر کشور
برگزاري مراسم قرائت زيارت‌ حضرت رسول(ص) همزمان در مهديه تهران و مهديه هاي سراسر کشور
آسيب شناسي عزاداري در هيات هاي مذهبي
گزارش ديدار مسئولين مهديه ساري با استاد رائفي پور
بررسي «آسيب هاي عزاداري در هيات هاي مذهبي » در مهديه ساري
کل من عليها فان و يبقي وجه ربک ذو الجلال و الاکرام
همايش بانوان عاشورايي رهروان حضرت زينب (س) با نداي لبيک يا زينب (س)
پنجمين همايش مديران مهديه ها و روساي تبليغات اسلامي استان مازندران در خليل شهر بهشهر
حکايت مهديه‌سازي که کافه‌ها را کتابخانه کرد
طاق فلزي جديد دروازه بهشت نماد و معرف مهديه ساري
برگزاري جشن ميلاد امام زمان (عج) در شب و روز عيد ولادت
برگزاري جشن مبعث حضرت رسول اکرم (ص) در مهديه ساري
نشست تخصصي کارگروه مباحث مهدوي کشور در مرکز صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران برگزار شد
جلسه تعامل مهديه ساري با ستاد بازسازي عتبات استان برگزار شد
مراسم سوگواري وفات حضرت زينب (س) در مهديه ساري
تاسيس مجمع مادحين مهديه ساري گامي ديگر در تقويت بنيه هاي ديني است
مراسم دعاي کميل و جشن ميلاد کوثر در مهديه ساري برگزار شد
در انتظار يار (مهديه فريدونکنار)
مراسم هفتمين روز شهادت امام حسين و شهدا کربلا
انجام چند برنامه فرهنگي بزرگ در مهديه سرخرود
جشن مبعث در مهديه سرخ رود
مراسم سالگرد شهدا در مهديه سرخ رود
جشن فاطمه زهرا
مهديه سرخ رود (استان مازندران)
حاکميت تعاليم ديني سبب تحقق جامعه حق مدار مي شود
جشن ايستگاه صلواتي سرداران کربلا
جشن ولادت حضرت علي(ع) برگزار شد
پذيرايي باشربت وشيريني و شکلات ازمردم درصبح ولادت حضرت زهرا(س)
گراميداشت شب شهادت حضرت زهرا(س)و دهمين سالگرد واقف فاطميه و مهديه آمل
آيين دهه ي دوم فاطميه با شور عاشورايي
دعاي ندبه (ويژه دهه فجر)
دعاي ندبه گراميداشت حماسه نهم دي در مهديه آمل با حضور سردار دکترحميدزاده
جشن ولادت پيامبر(ص) و امام جعفر صادق(ع)در مهديه آمل در 17 ربيع الاول
جشن سالروز آغاز امامت حضرت مهدي(عج)در شامگاه نهم ربيع
دعاي روحبخش ندبه بمناسبت هفته بسيج در مهديه آمل برگزار شد
همايش سراسري بانوان عاشورايي در مهديه آمل برگزار گرديد
مراسم ويژه دهه ي اول محرم در مهديه آمل
ندبه گزاران مهديه آمل در دو عيد بزرگ جمعه و غدير خم ندبه کردند
جشن بزرگ ولايتعهدي حضرت علي ع
دعاي روح بخش ندبه در مهديه آمل
چند برنامه فرهنگي مذهبي در مهديه آمل برگزار شد
به همت مهديه آمل برگزار مي شود
جشن بزرگ منتظران آفتاب در شب نيمه شعبان
جشن بزرگ منتظران آفتاب در شب نيمه شعبان در مهديه آمل برگزار ميشود
جلسه هماهنگي برگزاري جشن نيمه شعبان برگزار شد
قرائت دعاي ندبه متقارن با ولادت امام حسين (ع) و همراه با جشن اعياد شعبانيه
جشن بزرگ عيد مبعث پيامبر(ص) در مهديه آمل برگزار شد
جشن ولادت کوثر پر بهاي قرآن حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور مردم
اولين دعاي ندبه سال جديد در مهديه بربري خيل آمل
مراسم عزاداري و دسته روي شهادت حضرت زهرا(س)
آيين دهه دوم عزاداري و سوگواري فاطميه باشور عاشورايي
دعاي ندبه با حضور حاج حسن کافي(مدير عامل مهديه هاي کشور)
اولين جلسه هم انديشي مديران مهديه هاي مازندران برگزارشد
دعاي ندبه جمعه در مهديه آمل برگزار گرديد
برگزاري چند مراسم بزرگ فرهنگي مذهبي در مهديه آمل
 

بمناسبت گراميداشت سالگرد شهيد بزرگوار احمد کافي بنيانگذار مهديه ها :
حکايت مهديه‌سازي که کافه‌ها را کتابخانه کرد

از شيخ احمد کافي خاطرات بسياري در اذهان مردم مشهد و همچنين خانواده باقي مانده است از همين رو با «حاج حسن کافي» برادر کوچک تر مرحوم احمد کافي به مناسبت سالروز درگذشت ناگهاني اين خطيب دانشمند به گفتگو نشستيم

تاریخ خبر: 31/04/1394 نسخه چاپي مطلب

ارسال به دوستان

حکايت مهديه‌سازي که کافه‌ها را کتابخانه کرد
مشهد- مرحوم «شيخ احمد کافي» يکي از مبارزان انقلابي مشهد بود که خدماتش را با ساخت ۳۶ مهديه در سراسر کشور در اذهان مردم ايران و خراسان جاودانه کرد و عشق و دلدادگي به ولي عصر را به منصه ظهور رساند.
به گزارش مهر، سي ام تيرماه ۵۷ روز سختي براي مردم مشهد بود روزي که در تاريخ مبارزات مردمي ثبت و خاطره تلخ شنيدن درگذشت ناگهاني عالم دانشمند و مردمي را در ذهن مردم انقلابي مشهد و کشور جاودانه مي کند.
«شيخ احمد کافي» سال ۱۳۱۵ در مشهد به دنيا آمد در ۱۸ سالگي رهسپار نجف شد و تا سال ۱۳۳۸ «ه. ش» در آنجا دروس سطح را نزد استادان معروف حوزه علميه نجف گذراند و سپس به قم آمد و تا سال ۱۳۴۰ در قم ساکن بود و نزد استاداني همچون آيت‌الله سيد ابوالفضل موسوي تبريزي، آيت‌الله راستي کاشاني و مرحوم آيت‌الله مدني تبريزي درس خواند.

وي همچنين در سال ۱۳۳۹ با دختر آيت الله حاج سيد حسين موسوي شاهرودي ازدواج کرد که حاصل اين ازدواج هشت فرزند شامل شش دختر و دو پسربود.

احداث رستورانهاي اسلامي

از شيخ احمد کافي خاطرات بسياري در اذهان مردم مشهد و همچنين خانواده باقي مانده است از همين رو با «حاج حسن کافي» برادر کوچک تر مرحوم احمد کافي به مناسبت سالروز درگذشت ناگهاني اين خطيب دانشمند به گفتگو نشستيم.

حسن کافي در گفتگو با خبرنگار مهر در اين رابطه گفت: «مردم و دوستداران سخنراني هاي پر شور مرحوم برادرم هر سال مراسمي برگزار مي کنند تا ضمن يادآوري نام و خاطره اين عالم مردمي بتوانند «شيخ احمد» را به نسل جوان معرفي کنند.

«حسن کافي» با بيان اينکه مرحوم «احمد کافي» شخصيتي فداکار در راه اسلام بود اظهار کرد: تاکنون چندين جلد کتاب درباره شخصيت و کارهاي خير آن مرحوم و انديشه هاي والاي وي در راستاي اعتلاي اسلام راستين چاپ و با استقبال بي نظيري از سوي مردم مواجه شده است.

به گفته وي مرحوم احمد کافي کارهاي بزرگي را در راه اسلام قبل از انقلاب انجام داده و سخنراني هاي آن مرحوم جزو پر فروش ترين و معروف ترين نوار کاست هايي است که هنوز هم مورد توجه عموم مردم به ويژه نسل جوان قرار دارد و در بسياري از فروشگاه هاي عرضه محصولات فرهنگي و مذهبي سراسر کشور و حتي کشور هاي همجوار مانند عراق به فروش مي رود.

حسن کافي با اشاره به شيفتگي مرحوم برادرش نسبت به امام زمان(ع) بيان مي کند: وي چنان شيفته و علاقمند حضرت صاحب الزمان(عج) بود که به عشق ايشان کارهاي بزرگي انجام مي داد و به گفته يکي از دوستان مرحوم کافي ۴۲ سال عمر کردند در حاليکه ۴۲۰ سال در راه اسلام کارهاي مثبت انجام دادند.

وي با اشاره به کارهاي خيري که مرحوم شيخ احمد کافي براي برچيده شدن بساط فساد انجام مي داد مي گويد: ساخت درمانگاه در مشهد، تاسيس خيريه در تهران، خريد مغازه هاي مشروب فروشي و تبديل آن به کتاب فروشي و يا عکاسي از جمله اين کارها بود تا جايي که يکي از مشروب فروشي هاي بزرگ که بدهي زيادي هم داشت را با کمک مردم خريداري و به يک رستوران اسلامي تبديل کردند.

شور مهدوي شيخ را مهديه ساز کرد

«حاج حسن کافي» که رياست مجمع مهديه هاي کشور را نيز بر عهده دارد ضمن تاکيد دوباره بر عشق و دلدادگي مرحوم احمد کافي نسبت به اهل بيت(ع) از علاقه ويژه ايشان به امام زمان(عج) مي گويد و اظهار مي کند: شيخ احمد بنيانگذار مهديه تهران بود و در دوران زندگي سراسر خدمتش ۳۶ مهديه در سراسر کشور راه اندازي کرد.

وي افزود: شيخ احمد همچنين در دوران تبعيدش به ايلام در سال ۱۳۵۵ منشاء خير اقدامات و فعاليت هاي زيادي همچون ساخت مراکز فرهنگي و بهداشتي براي مردم اين منطقه بود به گونه اي که تبعيد سه ساله ايشان به دستور استاندار وقت ايلام پس از يکسال لغو و ايشان را به دليل ترس از محبوب شدن بيش از حد از آنجا به تهران بازگرداندند.

پيروي از نهضت امام و ضرب و شتم توسط ساواک

اما ماجراي تصميم «شيخ احمد کافي» براي سفر به مشهد آن هم در ماه شعبان بخش مهم ديگري از خاطرات «حسن کافي» است که مي تواند رمز گشاي مرگ مشکوک سخنور و دانشمند مردمي عصر پهلوي دوم باشد.

«حسن کافي» که ۱۰ سال پس از «شيخ احمد» چشم به جهان گشود شايد بهترين شخصي باشد که بتواند ماجراي تصميم برادرش براي سفر به مشهد و سانحه ساختگي و مرگ مشکوک وي را بيان کند.

وي در ادامه مي گويد: مرحوم شيخ احمد بنا به اعتقادي که داشت به منظور ترويج فرهنگ مهدوي و غدير هر سال در شب نيمه شعبان و شب عيد غدير مهديه تهران را چراغاني و از پنج هزار نفر پذيرايي مي کرد اما در ماه شعبان سال ۵۷ که مردم ايران به ويژه مردم متدين تبريز به دليل کشتار عوامل رژيم شاه خونخوار عزا دار بودند حضرت امام خميني(ره) طي سخناني چراغاني و برگزاري جشن را مجاز ندانست لذا شيخ احمد هم در لبيک به فرمايش امام(ره) تصميم به عدم چراغاني و برگزاري جشن گرفت.

وي افزود: ساواک که از طريق عواملش از اين تصميم شيخ احمد مطلع و عصباني شده بود ايشان را به کلانتري محل احضار و نکوهش و مورد ضرب و شتم قرار دادند و به وي گفتند يا چراغاني را انجام مي دهي يا اين کار را به ساواک واگذار مي کني و يا اينکه از تهران خارج و به مشهد مي روي، و شايد آنها مي دانستند مرحوم برادرم براي اجراي خواسته امام خميني(ره) از چراغاني مهديه و آن محل خودداري و سفر اجباري به مشهد را انتخاب مي کند.

شيخ احمد در آمبولانس مرگ

صبح روز ۳۰ تيرماه ۱۳۵۷. پژويي با رانندگي شخصي به نام عنابستاني با سرعت به پيش مي‌رود. سرنشينان، او را از سرعت بالا بر حذر مي‌دارند اما هشدار‌ها کارگر نمي‌افتد. در همين کش و قوس‌هاست که کاميوني ارتشي ناگهان جلوي ماشين ظاهر مي‌شود. کنترل ماشين در دست راننده نيست؛ برخوردي سخت و تمام...

به روايت رسمي، دفتر زندگي شيخ احمد کافي مشهور‌ترين سرنشين خودروي پژو در سحرگاه نيمه شعبان سال ۱۳۹۸ هجري قمري بدين ترتيب بسته شد اما برادرش هرگز مرگ طبيعي‌اش را باور نمي کند و بيان مي دارد: سرانجام صبحگاه ۳۰ ام تير ماه ۱۳۵۷ در نزديکي قوچان يک خودروي متعلق به ارتش شاه با يک تصادف ساختگي به خيال خودش زبان و دهان شيخ احمد کافي را مي بندد و عوامل رژيم پس از انتقال پيکر مجروح ايشان به آمبولانس وي را مي کشند و جنازه اش را تحويل مي دهند.

وي گفت: تحويل گرفتن جنازه شيخ احمد هم خودش ماجراي شد که مدتي ما را درگير خودش کرد و سرانجام پس از کش و قوس هاي فراوان و انتقال پيکر برادرم به تهران در نهايت رژيم مجبور به تحويل دادن جنازه ايشان شد و بنده به همراه يکي ديگر از نزديکانم در هواپيمايي که اغلب مسافرانش را نيروهاي ساواکي تشکيل مي دادند به مشهد منتقل و پس از يک تشيع با شکوه در آرامگاه خواجه ربيع اين شهر آرام گرفت.

اما آنچه باعث شد تا مرگ مشکوک مرحوم شيخ احمد کافي سبب برگزاري راهپيمايي و کشته شدن شش نفر در مشهد شود علاوه بر مردمي و محبوب بودن اين عالم وارسته و اهل عمل اتفاقات نسبتا مشابه ديگري همچون مرگ سيد مصطفي خميني و غلامرضا تختي، صمد بهرنگي و مرگ جلال آل‌احمد در همان سال ها بود که هر يک به طرز مشکوکي جان سپرده و اين مرگ هاي مشکوک باعث شد تا مردم مرگ شيخ احمد کافي را نيز به سادگي باور نکنند و البته اين بار اين باور ناپذيري را در قالب راه هپيمايي و برگزاري مجالس متعدد فرياد بزنند. فريادهايي که با راهبري امام خميني(ره) خيلي زود پايه هاي حکومت پهلوي را در هم کوبيد.

آرامگاه مرحوم شيخ احمد کافي در خواجه ربيع مشهد همچنان کانوني است براي دوستداران علم و عمل آن مجاهد نستوه و خستگي ناپذير که علاوه بر سخنراني هاي متعدد که از خود به يادگار گذاشت سنت زيباي ساخت و احداث مهديه در کشور را نيز بنيانگذاري کرد تا امروز ثمره تفکر اين خطيب مردمي تبديل به محافل بزرگ عاشقان حضرتش(عج) شود.


امروز : چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400

        لينکستان مهديه ها

        گفتمان
مهديه هاى سراسر كشور براى جذب بيشتر جوانان چه اقداماتى ميتوانند انجام دهند ؟
مهديه هاى سراسر كشور براى بهتر شدن سايت مجمع چه اقداماتى ميتوانند انجام دهند ؟
نام کاربري
شماره موبايل:
رمز عبور:
 


حجت الاسلام والمسلمين شهيد حاج شيخ احمد کافي

 
مجمع مهديه هاي سراسر کشور | پخش زنده مراسم مهديه | فروشگاه مهديه | مهديه تهران