يک سند و دو نامه در باره مهديه منهدم شده شيعيان در مدينه منوره

ارتباط با ما درباره ما شهيد کافي دريافت فرم ها خبرهاي تصويري آرشيو اخبار مهديه هاي سراسر کشور صفحه اصلي

يااباصالح المهدي(عج)

در

        خبرهاي تصويري

سومين همايش مجمع
24/7/1391 مجتمع مهديه اصفهان  

جشن ميلاد حضرت زينب کبري سلام الله عليها در مهديه مبارکه بافق
24/1/1390 مهديه مبارکه بافق  

دومين همايش مديران مهديه هاي سراسر کشور
5/12/1389 عکس : نصيري-ظريف  

logo-samandehi
 

يک سند و دو نامه در باره مهديه منهدم شده شيعيان در مدينه منوره

تاریخ خبر: 21/1/1390 نسخه چاپي مطلب

ارسال به دوستان

يک سند و دو نامه در باره مهديه منهدم شده شيعيان در مدينه منوره / رسول جعفريان


آگاهيم که شمار زيادي شيعه در مدينه، بالغ بر چند ده هزار نفر، به نام نخاوله در مدينه منوره زندگي مي کنند. در باره اين گروه اطلاعات فراواني در منابع سفرنامه اي در اختيار است و طي سالهاي اخير، ورنر اِنده محقق آلماني، کتابي در باره آنان نوشت است که به فارسي ترجمه و تحت عنوان «جامعه شيعه نخاوله در مدينه منوره» (قم، انتشارات دليل ما) منتشر شده و شرحي تاريخي در باره آنان به دست داده شده است.زماني که ايرانيان به حج مشرف مي شدند، در طول اين يک ماه يا بيشتر، ارتباط نزديکي با نخاوله داشته و غالبا در منازل و باغات آنان سکونت مي گزيدند.پرداختن به امور شيعيان مدينه از يک سو و همچنين شيعيان ساير بلاد که براي حج و زيارت به مدينه منوره مشرف مي شدند ايجاب مي کرد تا عالمي مجتهد از طرف مرجعيت شيعه تعيين شود. اين کار دشواري بود و بيشتر دشواري آن به دليل باورهاي سعوديها بود که حاضر به پذيرش چنين امري به عنوان يک امر رسمي نبودند. مشکل تر آن بود که شيعيان بخواهند براي خود مسجد و حسينيه اي داشته باشند.در اين زمينه و نيز درخواست هاي ديگر شيعيان براي بازسازي حرم بقيع، مسائل زيادي ميان آنان و دولت سعودي رخ داد که روزگاري بايد به آن رسيد. يکي از اين موارد درخواست تاسيس بناي مهديه است که مورد موافقت سعودي ها قرار گرفت. شايد به اين دليل که آنان هيچگاه با ساختن مسجد، خارج از سلطه خود، موافقت نمي کردند. مهديه نيز به عنوان يک زائر سرا به عنوان جانشين چيزي که در اعصار کهن به عنوان رباط ناميده مي شد و ساخت و ساز آن در مکه و مدينه براي زائران بلاد ديگر و اسکان آنان معمول بود، مورد موافقت قرار گرفت.اندکي بعد با همين مهديه نيز مخالفت شد و پس از آن که بناي آن ساخته شده بود، تخريب گرديد. اين موضوعي است که بايد در باره آن تحقيق شود و در اينجا عجالتا دو نامه و يک سند ارائه مي گردد.شرح ماجرا آن که در دوران آيت الله سيد ابوالحسن اصفهاني و سپس آيت الله بروجردي دو تن از علماي برجسته شيعه ايراني که در عراق بودند يکي مرحوم آيت الله سيد محمد تقي طالقاني (آل احمد – برادر جلال) (م 1331ش) و ديگري آيت الله سيد محمد لواساني که پس از طالقاني، به نمايندگي از مراجع در مدينه حضور داشتند.مرحوم آل احمد به مرگ فجأه درگذشت و شبهه شهادت هم در باره وي داده شد. پس از آن آيت الله لواساني براي سالها در آنجا حضور داشتند. البته ايشان، مدتي بعد از اين کار کنار گرفته و در اواخر دوره آيت الله بروجردي، مرحوم آيت الله شيخ عبدالحسين فقيهي در ايام حج عهده دار کارهاي حج زائران بودند.جناب آقاي لواساني که در مدينه ماندگار شده بودند، در کار ساختن مهديه اين شهر فعاليت کرده و اين ساختمان که بر اساس توافق با دولت سعودي ايجاد شده بود، مدتي به فعاليت خود ادامه داد. اما مدتي بعد دستور تخريب آن از طرف سعودي‌ها داده شده و ويران گشت.از طرف آقاي لواساني که هنوز نيز در مدينه زندگي مي کنند تاکنون شرحي در اين باره نوشته نشده و تنها دو نامه زير 45 سال پيش از طرف ايشان براي آيت الله ميلاني ارسال شده است.پيش از مرور بر اين دو نامه، بايد اشاره کنيم که اساس ساخت مهديه بر اساس حکم دادگاهي در مدينه بوده و اين متن که براي شيعيان اهميت داشته است، همان زمان شامل تصوير اصل نامه، متن عربي و ترجمه فارسي آن در نجف به چاپ رسيده است.اما ابتدا تصويري از آن سند و سپس دو نامه آقاي لواساني را به آيت الله ميلاني که روشنگر برخي از نکات در اين زمينه است مي آوريم.


 


  دو نامه آيت الله لواساني به آيت الله ميلاني


دو نامه زير مربوط به وقايع  سال 7-1386 ق (1345 – 1346ش/1966 – 1967) است. زماني که آيت الله لواساني بر آن بوده است تا مهديه اي در مدينه بسازد. وي زمين آن را از مال خويش خريداري کرده و سپس اقدام به ساختن آن کرده است.در ابتدا مشکلي وجود نداشته است، اما يک باره چند اقدام همزمان، سبب شده است تا سعودي هاي وهابي نگران شده ساختمان را توقيف کنند.بر اساس آنچه در نامه ذيل آمده است اقامه نماز جماعت توسط آيت الله شريعتمداري، سخنراني آقاي فلسفي و گذاشتن بلندگو بر فراز ديوار بقيع، ديدار برادران شيرازي با برخي از چهره هاي سعودي، نماز آيت الله شاهرودي و همين طور اعلان افتتاح ساختمان آيت الله عمروي (که ايشان تاکنون زنده‌اند) سبب برآشفتن وهابي ها شده است.درخواست آيت الله لواساني آن است تا آيت الله ميلاني اقدامي در جهت رفع توقيف از بناي مهديه در مدينه منوره به عمل آورد و به خصوص پيشنهاد او اين است که به نحوي دست به دامن دولت هم بشود.هرچه هست، اين دو نامه، دو سند زنده از فعاليت هاي شيعه در مدينه منوره و برخورد سعودي ها با اين اقدامات است. اين داستان در شکل جديد آن بيش از يک صد سال است که ادامه دارد.


بسم الله الرحمن الرحيم


 محضر مبارك حضرت آية‌ الله العظمي آقاي حاج سيد محمد هادي ميلاني دامت بركاته


بعرض عالي مي‌رساند ساختمان المهديه در مدينه منوره كه مركزي از مراكز شيعه در اين خاك و ديار مي‌باشد به عوارض و عوامل چندي جلب نظر علماي وهابي را نموده است.


مثلاً نماز جماعت حضرت آية‌ الله آقاي شريعتمداري، منابر آقاي فلسفي و سر و صداي بلندگوي ايشان در بالاي بقيع، ديدار آية الله زادگان شيرازي كربلا از شخصيت‌هاي برجسته سعودي، نماز حضرت آية الله شاهرودي، اقامه مجلس افتتاح ساختمان نماينده آية‌ الله حكيم شيخ محمد علي عمروي و عوامل ديگر.


در نتيجه در 27 ذي الحجه 1386 از طرفي اين جانب و در روز ديگر هم شيخ محمد علي عمروي را از طرف محكمه شرعيه مدينه منوره احضار نموده و امر نمودند كه تابلوئي كه نام المهديه بر آن نقش شده، پائين آورده شود و سؤالاتي چند از مقصد اين ساختمان و طول و عرض و عدد غرف و طبقات آن نموده؛ البته غير از امتثال چاره اي نبود.


در 20 صفر 1387 مجددا ً اين جانب را خواسته و در اين مرتبه رئيس قضات جده و رئيس هيئات امر به معروف قسمت غربي خاك سعودي در مكه به اضافه رئيس قضات مدينه منوره حضور داشتند و اسئله در اين مرتبه كتبي و به امضا رسيد، مانند اسئله سابق.


تقريبا دو روز بعد از طرف شهرداري هر دو ساختمان را امر به توقيف نمودند، يعني استمرار بناء را موقوف كردند. پس از آن بيشتر از سابق به تكاپو افتاده و به شيخ محمد سرور صبّان رئيس رابطة عالم اسلامي در مكه متوسل شده و از طرفي در روز 20 صفر كه به محضر قضات رفتم، ديدار ساختمان را خواستار شدند و به المهديه آمدند.


در همان حين شخصي از اعضاء سفارت كه به قصد ديدار امين دولت در مدينه آمده بود از درب ساختمان المهديه عبور نموده و علما و هيئت را ديده به دنبال آنها به داخل ساختمان آمده و تمام سؤالات و چگونگي را حاضر بوده و مراتب را به سفير ايران در جده اطلاع داده،‌ ايشان هم به اندازه خودشان دخالت نموده ولكن مصيبت عظمي اين است كه از منبع وثيق به اطلاع رسيده كه دولت قصد دارد دو ساختمان المهديه و آن را كه نماينده آية الله حكيم مي‌سازد، گرفته و در مقابل پولي بدهند و خلاصه به دستگاه شيعه در مدينه، بلكه تمام خاك حجاز خاتمه بدهند.


چون ما زور و قوه در مقابل نداريم، لذا مي‌بايست تسليم شويم. از اين جهت دست نياز به طرف شما دراز كرده و مطلب را به عرضتان مي‌رسانم، چون ساختمان المهديه سنگر امام زمان (عج) مي‌باشد و شما نائب و نماينده ايشان هستيد. پس دفاع از اين سنگر در مرتبه اول به عهده شماست.


آنچه به نظر مي‌رسد اين كه حضرت عالي شخصي را به عنوان سؤال و اعتراض به سفارت سعودي طهران ارسال فرمائيد. در ضمن به دوستان دستور فرموده كه در حدود پنجاه نامه به امضاء و خط هاي مختلف به نام اين جانب ارسال دارند كه مضمون آن سؤال باشد به عنوان اين كه شنيده شده است ساختمان المهديه از طرف دولت سعودي متوقف يا توقيف شده است؛ چگونگي را اطلاع دهيد و هر گونه اقدامي لازم است دستور نمائيد.


و چنانچه صلاح بدانيد از دولت ايران هم خواستار شويد دخالت نمايند خوبست، چون دولت سعودي فعلاً سياست را مقدم بر هر چيزي مي‌دارد و چنانچه به اطلاعش برسد كه اين كار به سياست خارجي او ضرر مي‌رساند علماء را وقعي به كارشان نمي‌گذارد و الا جهت رضايت آنها دو ساختمان كه سهل است صد ساختمان را هم ويران مي‌كند.


اين است آنچه من بر خود لازم مي‌دانم. بيش از اين مصدع نمي‌شوم. سركار حاج فرج الله موحدي طهران سراي مشير خلوت جزئيات مطلب را مي‌دانند و به اطلاعشان رسانده ام. آقازادگان و اخوي محترم عارض سلام.


8/5/1387


مدينه منوره: سيد محمد لواساني


رونوشت جهت حضرت آيت الله آقاي گلپايگاني


رونوشت جهت حضرت آيت الله آقاي مرعشي


رونوشت جهت حضرت آيت الله آقاي خوانساري


رونوشت جهت حضرت آيت الله آقاي شريعتمداري


ساختمان المهديه در درجه اول وقف جهت سكونت ايرانيان است. متولي آن اين جانب مي‌باشد و تابع دولت سعودي مي‌باشم. تا به حال سه طبقه آن ساخته شده است و دو طبقه باقي مانده است. ابتداي وقف و ساختمان آن از سال 1381 [ق]. اصل زمين را اين جانب از مال خود وقف نموده و بعداً شروع به ساختمان شده است و هر چه حجاج كمك كنند، گرفته مي‌شود و براي جمع آوري هيئت و دفتري تهيه نشده است.


زيرزمين جهت استراحت و منزلگاه حجاج است و جهت نماز جماعت و مجالس ساخته نشده است.


سالون طبقه اول جهت سفره و پذيرائي مي‌باشد و ابداً ساختمان عنوان اجتماعات و يا نماز جماعت و يا روضه خواني ندارد. اين گونه در محضر قضات جواب داده شده است.


در ايام حج گاهي از طرف حجاج اقامه جماعت مي‌شود و مجالسي همه احياناً جهت ارشاد آنها به وظائف و اعمال حج و بينائي در امور مدينه منوره از قبيل اشتراك در جماعت و نبوسيدن ضريح و نماز نخواندن در بقيع و امثال آن برپا مي‌شود.


 


نامه دوم:


 


بسم الله الرحمن الرحيم


محضر مبارك حضرت آية الله العظمي آقاي حاج سيد محمد هادي ميلاني دام ظله


به عرض عالي مي‌رساند اين كه تمام ماه رجب و قسمتي از ماه شعبان را از اين شهر به آن شهر گشته و به اين و آن پناهنده شده و دنبال راه چاره مي‌گشته و اخيرا ً به حضور اعليحضرت ملك فيصل مشرف شدم و نامه شرح حال خود و ساختمان المهديه و سبب آن را تقديم نمودم.


پس از دو روز به خط مباركشان جواب مرقوم فرموده: «به ايشان بگوئيد خودت را در زحمت نيانداز. ما امر نموديم پول ساختمان را بپردازند و اگر مي‌خواهي بنائي بنمائي در محل خودت باشد، اما در اين جا ممكن نيست».


به اين جمله اشاعات سابق تأكيد شد و همچنين آنچه واضح گشته است از ساختمان كمسيون حج هم جلوگيري به عمل آمده است.


بناء براين طايفه شيعه را مي‌خواهند از خاك حجاز برانند.بناء براين اهمال و سكوت از حضرت آيت الله العظمي روا نيست و بدون خجالت عرضه مي‌دارم آنچه را بعد از استيلاء بر ساختمان ها مي‌خواهيد عمل فرمائيد، دستور فرموده قبل از فوات اوان اجرا سازند. و من هنوز از رحمت الهي مأيوس نيستم چه اين كه امر فرموده اند و نقض آن بر خودشان آسان است. البته مخالفت ما بسيار سخت و گران تمام خواهد شد.مشكله اي كه در بين وجود دارد اين كه ساختمان المهديه وقف مي‌باشد و قانون دولت در اوقاف اين است كه پولش را در محكمه امانت مي‌گذارند و متولي محل ديگري را انتخاب نموده و به محكمه اطلاع مي‌دهد و محكمه اگر موافقت نمود پول را مي‌دهند و محل دوم جاي محل اول را مي‌گيرد و در محل المهديه تا روز قيامت محكمه موافقت نخواهد نمود.


 12/8/1387


السيد محمد لواساني


(منبع: علم و جهاد، حياة آيت الله العظمي السيد محمد هادي الحسيني الميلاني ج 2،‌ 54 – 56)

 امروز : يکشنبه 28 شهريور 1400

        لينکستان مهديه ها

        گفتمان
مهديه هاى سراسر كشور براى جذب بيشتر جوانان چه اقداماتى ميتوانند انجام دهند ؟
مهديه هاى سراسر كشور براى بهتر شدن سايت مجمع چه اقداماتى ميتوانند انجام دهند ؟
نام کاربري
شماره موبايل:
رمز عبور:
 


حجت الاسلام والمسلمين شهيد حاج شيخ احمد کافي

 
مجمع مهديه هاي سراسر کشور | پخش زنده مراسم مهديه | فروشگاه مهديه | مهديه تهران